• 19 czerwca 2024

Kolekcjonowanie starych monet nie jest popularnym zajęciem, jednak są osoby, które poświęcają temu dużo swojego wolnego czasu. Niektórych pasjonuje historia zawarta w monetach, dla innych będzie to krok do bezpiecznego ulokowania swoich oszczędności. Jeśli zainteresowała nas numizmatyka, warto zapoznać się z kilkoma ważnymi informacjami na jej temat.

Co powinniśmy wiedzieć i gdzie szukać informacji o numizmatyce

Numizmatyka zajmuje się badaniem monet. Ich historii, kształtu, znaków menniczych oraz techniki wykonania. Początek tej nauki sięga XIV wieku, kiedy po raz pierwszy ludzie zainteresowali się zbieraniem starożytnych i średniowiecznych monet. W zależności od tego, z jakiego kruszca monety zostały wykonane, jaka jest ich waga i stan ogólny, oraz jaki był ich nakład, możemy określić ile są one warte. Kolekcjonowanie monet może być bardzo opłacalnym zajęciem, ponieważ inwestując w nie, możemy pomnożyć wartość zainwestowanych w nie oszczędności.

Jeśli numizmatyka wzbudziła nasze zainteresowanie i chcemy zacząć się nią zajmować, najlepiej poszukać wiedzy na jej temat w specjalistycznych książkach, poradnikach i czasopismach. Wiele informacji uzyskamy na forach internetowych, gdzie często możemy sięgnąć opinii znawców z tej dziedziny nauki. 

Rodzaje monet 

Kiedy zaczynamy interesować się kolekcjonowaniem monet, warto wiedzieć jakiego rodzaju monety warto zbierać i które będą dobrą inwestycją Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy numizmatycznej, możemy zainwestować swoje oszczędności w specjalnie wybijane monety bulionowe (inwestycyjne, lokacyjne) z charakterystycznym oznaczeniem wagi wyrażonej w uncjach. Cena tych monet zależy od rodzaju oraz kruszcu szlachetnego, z jakiego zostały wykonane, a ich wartość zostaje wyznaczana na podstawie aktualnego kursu danego metalu. Z czasem niektóre z monet bulionowych zyskują wartość kolekcjonerską i są poszukiwane przez kolekcjonerów ze względu na ich niski nakład w konkretnym roku. Z tego powodu zdarza się, że niektóre monety bulionowe są droższe niż to by wynikało z wartości kruszcu.

Stare monety obiegowe to monety, które były używane do codziennych transakcji. Bardzo cenne są stare monety obiegowe, które były wybijane ze złota i srebra. Kolekcjonowanie tego typu monet wymaga od nas wiedzy na temat numizmatyki

Monety kolekcjonerskie powstają w małych nakładach i są znacznie droższe od monet obiegowych. Nie są przeznaczone do obiegu, ze względu na to, że zostają wybijane w celu upamiętnienia specjalnych wydarzeń, osób, rocznic (np. upamiętnienie Mikołaja Kopernika, Jana Pawła II). Monety kolekcjonerskie posiadają symboliczny nominał. Wartość tych monet zależy od ilości, w jakiej zostały wybite, oraz od tego, jaki kruszec do nich wykorzystano. Z czasem monety kolekcjonerskie stają się warte jeszcze więcej. 

Numizmatyka to również badanie i kolekcjonowanie banknotów, orderów i medali, a także sztabek złota i srebra.

stara moneta z dwóch stron

Inwestowanie w monety

W portalu takim jak https://numimarket.pl znajdziemy różnego rodzaju i pochodzenia monety, w które możemy zainwestować swoje pieniądze. Numimarket zbiera największe sklepy numizmatyczne w Polsce, które są szczegółowo weryfikowane. Wieloletnie doświadczenie specjalistów z zakresu numizmatyki wzbudza nasze zaufanie, że w nasze ręce trafią jedynie wartościowe egzemplarze. Przeglądając ofertę monet zwróćmy uwagę na ich stan wizualny i dostępność na rynku, ponieważ możemy trafić na rzadki egzemplarz.

Wartość kruszców (zwłaszcza złota) wzrasta, co znaczy, że możemy w przyszłości zyskać na sprzedaży monet kolekcjonerskich. Należy pamiętać o tym, że inwestowanie zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Lepiej, aby na początku zainwestować w monety, na które nie przeznaczymy całych swoich oszczędności. To pozwoli na zdobycie doświadczenia i wiedzy numizmatycznej. Warto udzielać się na forach i w towarzystwach numizmatycznych, a także odwiedzać lokalne sklepy stacjonarne, cieszące się dobrą renomą. 

​Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top