• 21 maja 2024

​Książki są z nami od wczesnych lat, kiedy byliśmy jeszcze dziećmi. Początkowo są to pozycje z przeważającą zawartością obrazków, a z czasem znajduje się w nich coraz więcej tekstu. Korzystamy z nich podczas nauki w szkole, gdy do opanowania mamy obowiązkowe lektury. W późniejszych latach wciąż nam towarzyszą, a ich dobór odbywa się na podstawie naszych indywidualnych zainteresowań. Z pewnością duża część z nas posiada pokaźną ilość książek w swojej biblioteczce, w której znajdziemy rozmaite gatunki. Z uwagi na to, że każdego roku przybywa nowych pozycji, jednocześnie ubywa nam wolnego miejsca. W końcu nadchodzi moment, gdy maksymalnie wykorzystaliśmy dostępną przestrzeń, a to oznacza, że jeśli chcemy zakupić nowe książki, czas z niektórymi się rozstać. Bez wątpienia każdy z nas doszuka się lektur, które nie do końca spełniły nasze oczekiwania, a tym samym albo ich nie przeczytaliśmy, albo już nigdy po nie nie sięgniemy. Warto więc zastanowić się co z nimi począć, ponieważ wyrzucenie ich na śmieci nie jest najlepszym pomysłem. Co więc możemy zrobić?

Udaj się do biblioteki

Pierwszą opcją jest oddanie ich do biblioteki. Z pewnością nie będziesz miał problemu z jej znalezieniem, ponieważ zlokalizowane są one w niemal każdym mieście. To miejsce, gdzie książek nigdy za wiele, dlatego powinieneś rozważyć tą możliwość. W bibliotece znajdują się pozycje przeróżnych gatunków, autorów czy też form. Niezależnie od tego czy chcesz pozbyć się lektur fabularnych, naukowych czy jakichkolwiek innych, bez problemu możesz się z nimi zgłosić. Co więcej, nie ma znaczenia również rok ich wydania, ponieważ zarówno starsze, jak i nowsze książki są tam mile widziane. Jeśli posiadasz jeszcze lektury szkolne, to również świetne miejsce, aby je tam pozostawić. Natomiast musimy pamiętać o jednej istotnej kwestii, a mianowicie o tym, że nie mogą być one bardzo zniszczone. W przeciwnym razie pracownik biblioteki może odmówić nam ich przyjęcia.

Skorzystaj z bookcrossingu

Czy słyszałeś już o bookcrossingu? Jeśli nie, już spieszymy z przybliżeniem Ci znaczenia tego pojęcia. Najprościej mówiąc jest to po prostu wzajemna wymiana książek. Sposób ten jest coraz częściej wykorzystywany i bardzo zyskał na popularności. Dzięki temu, książka nieustannie pozostaje w ruchu przechodząc od jednej do drugiej osoby. Jest ona więc czytana na naprawdę sporą skalę. Korzyści jakie możemy dostrzec jest cały szereg. Po pierwsze, jest to między innymi szansa na poznawanie nowych, niesamowitych ludzi, którzy podzielają naszą pasję. Po drugie, przyczynia się to do promowania, a tym samym rozwoju czytelnictwa. Jak zacząć przygodę z bookcrossingiem? Musimy zarejestrować się na przeznaczonej do tego stronie, a następnie zanieść książkę do miejsca, które zajmuje się ich dystrybuowaniem. Co więcej, wchodząc na stronę będziemy mogli śledzić, jak daleko powędrowała oddana przez nas lektura.

Odwiedź antykwariat

Kolejną z najlepszych możliwości na pozbycie się zbędnych książek jest ich sprzedaż w antykwariacie. To niezwykle popularna i korzysta metoda, która umożliwia odzyskanie jakiejś części pieniędzy. Dzięki temu, zyskujemy zarówno my, jak i osoby, które potencjalnie mogą być bardziej zainteresowane oddawaną przez nas pozycją. Książka zyskuje drugie życie, a jej nowy właściciel może zgłębiać tajniki fabuły. Jak wygląda antykwariat skup książek? Po pierwsze, możemy zrobić to za pomocą strony internetowej, gdzie znajduje się cała instrukcja jak i gdzie przesłać książki. Po drugie, możemy udać się do stacjonarnego punktu i osobiście oddać niechciane przez nas pozycje.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top