• 27 kwietnia 2024

Co łączy legendę o Robin Hoodzie z mennicą wiedeńską i arcyksięciem Austrii? Okazuje się, że więcej niż mogłoby się wydawać. Historia ta ma swój początek ponad 800 lat temu, gdy w 1192 roku słynny król Anglii, Ryszard Lwie Serce, wracając z krucjaty krzyżowej przejeżdżał przez terytorium Wiednia. Tam, pomimo przebrania, został rozpoznany i wzięty jako zakładnik. Wydarzenie to w konsekwencji doprowadziło do założenia Mennicy Austriackiej, którą zbudowano za pieniądze z królewskiego okupu.

Srebro za wolność

Porwanego króla uwięziono na zamku Dürnstein na polecenie arcyksięcia austriackiego, Leopolda V, w odwecie za wcześniejszą zniewagę, której Lwie Serce dopuścił się wobec arcyksięcia. Pojmanie zapoczątkowało burzliwe negocjacje o uwolnienie władcy Anglii z udziałem europejskich przywódców - w tym papieża, króla Francji, cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego, Henryka Lwa Saskiego i arcyksięcia Leopolda V we własnej osobie. Uwolnienie króla zostało ostatecznie uzależnione od wpłacenia bardzo wysokiego okupu – arcyksiążę Austrii zażądał ponad 15 ton srebra, co stanowiło trzykrotność rocznego dochodu Korony Angielskiej.

W Anglii matka Ryszarda, Eleonora Akwitańska, zaczęła zbierać pieniądze, które miały zwrócić wolność jej synowi. Duchowni i świeccy poddani zostali opodatkowani do wartości jednej czwartej swoich majątków, w kościołach w całym kraju skonfiskowano złote i srebrne naczynia liturgiczne, a także podniesiono dodatkowe zobowiązania od stanu rycerskiego i posiadanej ziemi.

Podatek i bohater

Podatki wprowadzone w celu zebrania ogromnego okupu w srebrze doprowadziły do gwałtownych niepokojów społecznych w Anglii. I w tym miejscu historii pojawia się słynna postać Robin Hooda, bohatera licznych ballad, który na przestrzeni wieków z banity przeistoczył się w sprawiedliwego bohatera, który kradł bogatym, by dać biednym. Zamieszki i bunt w Anglii dały początek legendzie o Robin Hoodzie – banita odbierał pieniądze poborcom i rycerzom, którzy na rozkaz matki Ryszarda Lwie Serce siłą zabierali je poddanym.

Mennica Austriacka

Wróćmy jednak do Austrii. Okup ostatecznie zebrano i srebro dotarło do kraju nad Dunajem pod koniec 1193 roku. Ryszard Lwie Serce odzyskał wolność i wrócił na tron Anglii. W tym samym czasie Leopold VI, syn arcyksięcia Leopolda V, powołał w Wiedniu specjalną instytucję, która miała przerobić ogromną ilość kruszcu na walutę. Tak powstała Mennica Austriacka, w murach której w 1194 roku wyemitowano pierwszego wiedeńskiego feniga, wybitego z wykupnego srebra. Wraz z rodem Habsburgów, którzy przekształcili księstwo Rzeszy Niemieckiej w potężne Imperium, Mennica Austriacka przez stulecia swej historii rosła w siłę i zyskiwała na znaczeniu.

Nowa era w dziejach mennicy

Wiele wieków później, w 1989 roku, Mennica Austriacka została przekształcona w publiczną spółkę akcyjną, której jedynym udziałowcem jest Narodowy Bank Austrii. To wydarzenie otworzyło kolejny rozdział w historii wiedeńskiej mennicy, który uczczono wyemitowaniem nowej złotej monety - Wiedeńskiego Filharmonika. Walor szybko stał się bardzo popularnym towarem na rynku inwestycyjnym - w latach 90. trzykrotnie dzierżył berło najlepiej sprzedającej się złotej monety bulionowej na świecie.

Wygląd Filharmonika

Projekty graficzne, umieszczone na monecie dołożyły swoją cegiełkę do ogromnej popularności Filharmonika. Rewers monety przedstawia wiodące w orkiestrze instrumenty muzyczne - wiolonczelę, skrzypce, harfę oraz róg wiedeński i fagot. Kompozycję instrumentów zamyka ciekawie zaprojektowany napis na otoku monety „Weiner Philharmoniker”. Na awersie waloru uwieczniono charakterystyczne organy z głównej sali koncertowej Filharmonii Wiedeńskiej, zbudowane w 1872 przez Friedricha Ladegasta. Nad nimi widnieje napis „Republik Osterreich,” a także informacje dotyczące wagi, próby, roku emisji monety oraz oznaczenie jej nominału.

Gdzie kupić Wiedeńskiego Filharmonika?

Moneta dostępna jest w ofercie wielu dealerów złota i srebra lokacyjnego. Warto zrobić research i wybrać sprzedawcę, który cieszy się dobrą opinią i zaufaniem wśród swoich Klientów. Firma 79 Element prowadzi od 2010 roku sprzedaż złotych monet inwestycyjnych i jest w pierwszej trójce najpopularniejszych sprzedawców metali inwestycyjnych na polskim rynku. Odwiedź stronę dealera i dodaj Wiedeńskiego Filharmonika do swojej kolekcji monet bulionowych.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top