• 21 listopada 2024

Dzięki wyznaczeniu celów nauka prawa w Polsce staje się znacznie prostsza.

Studia prawnicze – jak wyznaczyć sobie ambitne cele na tym kierunku?

Dobrze jest studiować to, co się lubi. W tak ważnej kwestii, jaką jest wybór studiów, trzeba jednak działać z rozmysłem i wyznaczać sobie cele. Jak to zrobić?

Jak wyznaczyć sobie ambitne cele na studiach prawniczych?

Jeśli chcesz wyznaczyć sobie ambitne cele, a przy tym związać swoją karierę zawodową z naukami prawnymi, musisz pamiętać o takich kwestiach jak na przykład:

  • - określ, jakie cele zawodowe chcesz osiągnąć: zanim wybierzesz uczelnię oraz kierunek (niezależnie od tego, czy są to studia prawnicze, czy też jakakolwiek inna dyscyplina), musisz jasno ustalić cele zawodowe, do których osiągnięcia będziesz dążyć. Chcesz zdobyć obszerną wiedzę z zakresu prawa handlowego? A może zamierzasz specjalizować się w prawie z zakresu ochrony własności intelektualnej? Interesują Cię praktyczne czy teoretyczne kierunki studiów prawniczych? Sprecyzuj te cele, zanim jeszcze przystąpisz do rekrutacji,
  • - stwórz plan działania: określenie celów to jeszcze nie wszystko. Oprócz tego musisz jeszcze określić swój plan działania, który pozwoli Ci na osiągnięcie swoich celów. Przede wszystkim musisz upewnić się, że plan jest realistyczny i oparty na konkretnych działaniach. Nie bujaj w obłokach, ale wręcz przeciwnie: stosuj się do zasad określanych jako SMART. Zgodnie z tą metodyką cele powinny być:
    • - skonkretyzowane (np. przyjęcie na studia stacjonarne na kierunku prawo),
    • - mierzalne (np. ukończenie ich oceną bardzo dobrą),
    • - atrakcyjne (np. zdobycie dzięki studiom takiej pracy, która pozwoli na zawodowy rozwój),
    • - realne (np. zdobycie pierwszej pracy w zawodzie prawniczym na stanowisku asystenckim),
    • - określone w czasie (np. zdobycie tytułu magistra w ciągu pięciu lat);
  • - szukaj okazji do rozwoju, gdy będziesz już na studiach: w tym celu możesz np. zapisać się do studenckiego koła naukowego czy zapisać się na staż/praktykę zawodową. W Polsce wśród absolwentów uczelni w okresie 2020/2021 niemal 25% stanowili absolwenci z grupy kierunków „Biznes, administracja i prawo” (dane GUS). Wyróżnić się nie jest łatwo, ale dobra uczelnia w CV z pewnością w tym pomaga.

Rzecz jasna, nawet jeśli wykonasz te kroki, nie gwarantuje Ci to osiągnięcia sukcesu. Z drugiej jednak strony zwiększasz dzięki temu szanse na udany wybór uczelni oraz specjalności na studiach prawniczych.

Kierunki prawnicze – jakie umiejętności dają?

Zapewne jeśli zastanawiasz się nad wyborem studiów prawniczych, poszukujesz takiej uczelni, która umożliwi Ci zdobywanie specjalistycznej wiedzy branżowej. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ posiadana wiedza to absolutne must have, jeśli zależy Ci na owocnej karierze zawodowej; wszak to właśnie na znajomości ustaw, kodeksów czy rozporządzeń prawnik opiera swoją codzienną pracę, tzn. sporządza pisma procesowe, reprezentuje klienta czy doradza podczas restrukturyzacji przedsiębiorstwa.

Z drugiej strony… wiedza to jeszcze nie wszystko. Oprócz tego prawnik potrzebuje także takich atutów jak na przykład:

  • - umiejętność logicznego myślenia i wyciągania wniosków,
  • - podejście krytyczne do analizowanych spraw,
  • - zdolności analityczne.

Są to umiejętności, które również można kształcić na uczelni wyższej. Ważne jest, by studenci nie uczyli się jedynie teorii (wertowanie opasłych tomisk z pewnością dla wielu z nas nie jest najbardziej interesującym spośród wszystkich zajęć), ale także byli stawiani przed praktycznymi problemami. Nieodłącznym elementem nauki prawa na dobrej uczelni są case’y, czyli oparte na praktyce studia przypadków.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top