• 3 grudnia 2024

​Waleczni, dzielni, nieustępliwi, niosący spustoszenie. Od wieków w taki sposób określa się wikingów. Historie i legendy o skandynawskich wojownikach mają wielu miłośników i nic dziwnego, bo opowieści o pirackich grabieżach, zdobywaniu nowych terenów i kupieckich wyprawach potrafią zmrozić krew w żyłach. Współczesny obraz wikinga to postawny wojownik w kolczudze, z hełmem z rogami i toporem w ręku. Taki portret Normanów prezentują pisarze powieści o wikingach, tworząc arcyciekawe fabuły. Z kolei historycy odkrywają przed czytelnikami autentyczne wydarzenia, które z pewnością przypadną do gustu fanom historii Skandynawii. Oto 5 e-booków o wikingach, które warto przeczytać.

Wikingowie. Najeźdźcy z morza – Kim Hjardar

Kim Hjardar to autor wielu książek o wikingach. Historyk i pisarz z pasji jest ponadprzeciętnym znawcą tematu. Zdaje się, że tematyka skandynawskich wojowników nie ma dla niego tajemnic. Wikingowie. Najeźdźcy z morza autorstwa Hjardara to prawdziwa perła wśród wielu książek z tego zakresu. W liczącej jedynie 180 stron publikacji znajdują się najciekawsze i najważniejsze wydarzenia z tzw. epoki wikingów.

Publikacja należy do serii Kieszonkowa Historia Wydawnictwa RM i jest bardzo rzeczowa. Dzięki niej w przystępny sposób można zgłębić wiedzę na temat skandynawskich ludów. W treści nie brakuje ciekawych opisów społeczeństwa, kultury walki czy religii. Wyjątkowo interesująco historyk zaprezentował stosowane przez wikingów strategie i techniki żeglarskie, które umożliwiały im uderzenia znienacka i plądrowanie najechanych terenów. Styczność z inną cywilizacją i obyczajami miała wpływ na zmiany w społeczeństwie nordyckim oraz europejskim, co wyraźnie w swojej publikacji ukazuje Hjardar.

Harald Pięknowłosy (ok. 850–933) Król Wikingów – Witold Jan Chrzanowski

Harald Pięknowłosy to postać ze skandynawskiej historii. Był królem Norwegii i uważany jest za pierwszego władcę, który doprowadził do zjednoczenia kraju. Na jego temat informacje można odnaleźć głównie w staroskandynawskich sagach – utworach epickich o nordyckich wojownikach i wyprawach wikingów. Między innymi te źródła posłużyły Witoldowi Chrzanowskiemu do napisania rzeczowej biografii – Harald Pięknowłosy (ok. 850–933) Król Wikingów.

W części książki – Żywot króla Haralda – czytelnicy mogą bardzo dobrze zapoznać się z portretem wikinga, ale również ze skróconymi opisami żywotów synów Haralda. Autor wiele miejsca poświęca również bitwie w Hafrsfjordzie, co z pewnością zadowoli fanów nordyckiej historii, gdyż była to jedna z najważniejszych potyczek stoczonych na początku istnienia Królestwa Norwegii. E-book o wikingu Haraldzie Pięknowłosym to pozycja licząca tylko 190 stron, napisana przystępnym językiem, która będzie stanowić cenną część biblioteczki fanów dziejów ludów skandynawskich.

Wikingowie. Wilcze dziedzictwo – Radosław Lewandowski

Radosław Lewandowski to polski pisarz science fiction i powieści historycznych. Największym dotychczasowym sukcesem literackim autora jest zapoczątkowana w 2016 roku saga Wikingowie. Pierwszy tom Wikingowie. Wilcze dziedzictwo to napisana z rozmachem opowieść o nordyckich walkach o władzę, bogactwo i honor. Lewandowski wykorzystuje w treści słowa z języka staronordyjskiego, dzięki czemu fabuła zyskuje na autentyczności.

Pisarz od pierwszych stron wciąga czytelników w świat skandynawskich mitów, wierzeń oraz lokalnej kultury. Każdy z bohaterów ma swoje mocne i słabe strony. Jednych się kocha, drugich nienawidzi. Przygodę z Wikingami. Wilczym dziedzictwem rozpoczynamy, śledząc losy Asgota Czerwonej Tarczy oraz jego syna Oddima, którzy planują najazd na Duńczyków. Obecnie seria Wikingowie ma 4 tomy i każdy z nich dostępny jest w formie e-booka oraz audiobooka w księgarni online Virtualo.

Furia wikingów – Daniel Komorowski

Furia wikingów to seria książek z gatunku powieści historycznych autorstwa Daniela Komorowskiego. Fani popularnego serialu Wikingowie nie mogą przejść obojętnie obok tej publikacji. W pierwszej części, o tym samym tytule co seria, autor przedstawia wiele brutalnych skandynawskich bitew. Czytelnicy muszą się przygotować na opis krwawych walk. Główni bohaterowie książki to m.in. Ragnar i jego syn Ivar.

Komorowski w ciekawy sposób i z wyjątkową lekkością przedstawia przebiegłych, bezwzględnych i nieugiętych wojowników oraz ich potyczki. W pierwszej części cyklu istotnie urzekają wątki relacji ojca Ragnara ze swoimi synami, braterska więź, a także miłość między kobietą a mężczyzną. Furię wikingów klasyfikuje się jako powieść historyczną. Trzeba pamiętać, że mimo pojawiania się w książce wielu postaci historycznych Komorowski wymieszał fikcję z rzeczywistością, tworząc interesującą sagę o wikingach.

Ellisiv – Frid Ingulstad

Frid Ingulstad to jedna z najpopularniejszych norweskich powieściopisarek. Spod jej pióra wyszły setki książek, a wiele jej e-booków o wikingach można odnaleźć w katalogu Virtualo. Jednym z nich jest Ellisiv – pierwsza część kilkutomowej serii Królowe Wikingów. W tym przypadku autorka skupia się na opowiedzeniu historii z punktu widzenia kobiecej bohaterki. Jest nią tytułowa Ellisiv. Piękna i inteligentna córka księcia Rusi – Jarosława. Młoda kobieta stawia się ojcu i zmusza go do wyrażenia zgody na małżeństwo z urodziwym i mężnym wikingiem – Haraldem Sigurdssonem. Ellisiv jest bardzo zakochana w przyszłym władcy Norwegii. Z czasem okaże się, że ten związek, choć przyniesie jej wiele radości, przysporzy jej również wielu łez.

E-booki o wikingach w ostatnich latach istotnie zyskały na popularności. Ciekawe legendy i mity o ludach nordyckich stają się doskonałą inspiracją dla twórców zarówno książek z kategorii fiction, jak i non-fiction. W księgarni internetowej Virtualo znajduje się wiele opracowań historycznych, dotyczących tzw. epoki wikingów oraz ich najważniejszych bohaterów. Miłośników historii może zainteresować również artykuł – Książki historyczne – przegląd najchętniej wybieranych e-booków o bitwach i bohaterach. Poza tym warto zwrócić uwagę na powieści science fiction, które z rozmachem obrazują skandynawskie batalie. Ich autorzy zapewniają czytelnikom świetną rozrywkę i zaznajamiają ich nieco z tematyką nordyckich wojowników.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top