• 19 marca 2024

​Wyszukujemy ciekawostki, oglądamy programy dokumentalne, czytamy artykuły. Co nami kieruje? Czy historia to moda, czy może coś więcej?

W Polsce historia jest jednym z kluczowych elementów tożsamości

Historia naszego narodu jest bardzo skomplikowana i od samych początków zawiera pewne elementy tragiczne. Sam chrzest, który uznawany jest za początek naszego państwa, to wydarzenie, które może budzić wiele różnych skrajnych emocji. Bez niego historia wyglądałaby inaczej, ale on sam był przyczyną zakończenia pewnego etapu historii naszych ziem. W Polsce historia jest nauką, na którą poświęca się w tym momencie dosyć sporo godzin w szkole. Jednak nie daje to pełnego obrazu, szczególnie że często brak jest przestrzeni do odpowiedniej dyskusji i analizy wydarzeń z przeszłości. Dlatego, że historia jest nieskończona – w końcu wciąż się dzieje, wciąż przedstawiane są nam nowe fakty. Być może kolejnym z elementów, dla których tak kochamy historię w Polsce, jest to, że nasz kraj jest nią przepełniony w formie fizycznej. Wystarczy przejść się ulicami naszych miast, które przetrwały wojnę w lepszym stanie – np. Krakowa lub Gdańska. Dostrzeżemy niezwykły obraz, który bardzo mocno buduje tożsamość mieszkańców naszego kraju. Wielu z nas czuje sentyment do zabytków, które nie stanowią odległych cudów świata, a nasz własny kosmos.

Polska historia była podstawą do funkcjonowania naszego kraju w czasach zaborów

Tez na ten temat jest wiele, ale patriotyzm w czasach zaborów pozwolił na przetrwanie pewnej tożsamości. Miłość do ojczyzny była bardzo mocno związana z historią naszego narodu. Była ona traktowana trochę jednostronnie, jednak nie zmienia to faktu, że stanowiła ogromną siłę napędową dla osób, które krzewiły polskość w dobie rusyfikacji i germanizacji. Sprawiło to, że historia obrosła pewnym mitem narodowym, który do tej pory znajduje wydźwięk w naszych życiach. Szczególnie że jako naród odradzający się po kilku upadkach i ciągle będący pod wpływem obcych sił, musieliśmy mieć znaleźć jakiś punkt zawieszenia, jakieś wartości, którym można się oddać. Twórczość wielkich wieszczów zawsze korespondowała z polskością. Mesjanizm, który przetrwał nawet po upadku szlachty, to nasza cecha narodowa, której wydźwięk możemy znaleźć nawet w XXI wieku! Historia jest czymś, co nas dzieli, wiele wydarzeń wciąż budzi ogromne emocje. Wystarczy spojrzeć na spór związany z dosyć niedawnymi na osi czasu wydarzeniami – Polska w dobie I i II WŚ (zobacz więcej pod linkiem https://kronikidziejow.pl/porady/polska-1918-1945-_c/) to wiele różnych ruchów, wielu polityków, którzy mieli różne poglądy na świat, a nawet, chociażby powstanie warszawskie, które jest przedmiotem debaty w ustach największych ekspertów.

Polacy to naród pełen pasji i zaangażowania

Polacy dali się zapisać w historii jako żądny wiedzy i innowacyjni. Nasz naród wydał na świat wielu wybitnych pisarzy, wynalazców i naukowców. Nasi matematycy, filozofowie, artyści to nie tylko jednak obiekt inspiracji. Mamy tradycję odkrywania świata, dawania wyrazu ciekawości. Jesteśmy zainteresowani tym, jak działa świat, nie tylko ten wokół nas, ale też ten za nami. Z tym całym zaangażowaniem nie pozostajemy sami, odkrywamy swoje pasje z innymi osobami, które poszukują oponentów w debatach, chcą konfrontować swoją wiedzę albo po prostu wspólnie poznawać nowe fakty. W Polsce powstaje wiele serwisów, które na poważnie podchodzą do tematu historii i pozwalają na zaangażowanie się w odkrywanie naszej przeszłości. Do czego wszystkich serdecznie zapraszamy.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem Kroniki Dziejów.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top