• 3 grudnia 2024

Edukacja wczesnoszkolna jest wymagająca, wszak potrzeby psychologiczne w tym wieku są duże, a jednocześnie dzieci zazwyczaj są bardzo wrażliwe. Niektóre też ciężko znoszą rozłąkę z rodzicami i fakt, że wymaga się od nich już jakąś dozę samodzielności. Dlatego niezwykle dużą rolę odgrywa tutaj nauczyciel, który szczególnie powinien zwracać uwagę na potrzeby dzieci. Oczywiście ważne są nie tylko lekcje polskiego czy matematyki, ale również lekcja wychowawcza, która jednak powinna mieć zupełnie inną formę niż w przypadku starszych dzieci czy też młodzieży.

Nauka życia w grupie społecznej, jaką jest klasa

Na samym początku trzeba sobie uświadomić, że nauka dzieci w okresie wczesnoszkolnym opiera się nie tylko na przekazywaniu wiedzy, ale również to nauka życia w grupie społecznej, jaką jest klasa. Dlatego tak ważne są lekcje wychowawcze, na których nacisk powinien być kładziony na naukę życia w grupie. Bardzo ważne są pogadanki, ale również ćwiczenia praktyczne, dzięki którym dzieci uczą się nawiązywania więzi, koleżeństwa i współpracy, co ma istotne znaczenie. Zasadniczo wydaje się, że wiele wartości uczniowie wynoszą już z domu, jednak wraz z pójściem do szkoły spotykają się one z zupełnie nową sytuacją, co sprawia, że ich zachowanie także jest zdecydowanie inne. Jedną z przyczyn jest fakt, iż w klasie muszą umieć współpracować ze sobą nawzajem, a nauczyciel musi poświęcać każdemu z nich taką samą ilość czasu, co już jest bardzo trudne. Dlatego na lekcjach wychowawczych warto jeszcze prowadzić zabawy i gry edukacyjne.

Zabawa numer jeden: Niech wstanie ten kto...

Pewnie każdy zdaje sobie sprawę, że obecnie edukacja, ale również podejście do uczniów znacząco się zmieniło. Wystarczy tylko przypomnieć sobie, w jakie gry grało się na lekcjach wychowawczych. Nam szczególnie utkwiła zabawa w „Osła”, gdzie na samym końcu na jedno dziecko krzyczano osioł. Cóż nie jest to pedagogiczne, a z perspektywy czasu wydaje się nawet straszne. Na szczęście te czasy mamy już za sobą i aktualnie nie prowadzi się zabaw, które mają na celu upokorzenie danej osoby. Warto tutaj wiedzieć, że zabawa edukacyjna to taka, w której może brać udział całą klasa. Jedną z nich jest ta pt. "Niech wstanie ten kto...". Otóż zabawę rozpoczyna nauczyciel, z kole uczniowie siedzą w kole na krzesłach. Nauczyciel rozpoczyna mówiąc np. „Niech wstanie ten, kto ubi jeść owoce. Dzieciaki, których to dotyczy muszą zmienić miejsce siadając na innym krześle. Kto nie znajdzie dla siebie miejsca rozpoczyna grę. Warto, aby wychowawca brał w niej czynny udział.

Zabawa numer dwa: Od A do Z

Następna gra dedykowana jest dla drugoklasistów. Nazywa się od A do Z. Otóż zadaniem uczniów jest ustawianie się według jakieś zasady. Zatem dzieciaki stają w kole i wtedy pierwsza osoba rozpoczyna mówiąc, aby ustawić się alfabetycznie według imion, czy też miesiącami urodzenia, zatem na początku uczniowie ze stycznia, na końcu z grudnia. Oczywiście nie można zawstydzić dzieci, zatem nie należy nakazywać ustawianie według wzrostu czy wagi. Dzięki takiej zabawie można doskonale zintegrować klasę, ale jednocześnie poznać się lepiej. Także śmiechu może być co niemiara.

Zabawa numer trzy: Powtarzanie...

Nasza ostatnia propozycja także świetnie zintegruje klasę. Otóż każdy uczeń może w niej wziąć udział. Na samym początku rozpoczyna nauczyciel, który każe za sobą powtórzyć jakiś dźwięk. Może być to np. "muczenie", następnie całą klasa razem wydaje taki odgłos. Później kolej na następną osobę, tutaj panuje pełna dowolność. Mogą być to dźwięki jakie wydają zwierzęta, ale również klaskanie. Oczywiście najlepiej, aby każde dziecko miało swoją szansę, jednocześnie jeżeli jakieś z nich odmówi, to absolutnie nie należy go przymuszać, ale warto jednak zachęcić.

Warto zauważyć, że takie gry i zabawy nie tylko dodają energii, ale również świetnie integrują klasę i pozwalają na nawiązanie więzi między rówieśnikami. Jednocześnie dzięki nim dzieci lepiej znoszą rozłąkę z rodzicami i zdecydowanie szybciej się aklimatyzują w nowej szkole.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top